Булгур — дроблена пшенична крупа, попередньо оброблена паром і висушена на сонці, — все частіше з’являється у повсякденному меню. Вона йде в каші, супи, салати і навіть замінює рис в плові.
З цієї статті ви дізнаєтесь, як правильно варити булгур, з чим його їдять і чим він корисний для здоров’я.
⌚ Час варіння булгуру
Скільки варити булгур | ||
в каструлі | в мультиварці | в мікрохвильовці |
10-20 хвилин (залежить від розміру крупи і від обраної кількості води) | 20 хвилин («Каша», «Рис», «Гречка», «Гасіння») | 10 хвилин (при 800 Вт) + 5 хвилин (при 600 Вт) |
Якщо час дозволяє, булгур можна готувати методом запарювання. Для цього промиту крупу заливають окропом (1:1,5-2), обгортають ємність товстим махровим рушником або ковдрою, залишають на два-три години.
Потім залишиться посолити кашу, заправити олією і пару хвилин прогріти на плиті. Прискорити процес можна, скориставшись термосом. У ньому крупа запариться за 40-50 хвилин.
Як приготувати суп з булгуром дивіться за цим посиланням.
? Технологія варіння розсипчастого булгуру
Алгоритм варіння булгуру нескладний, навіть у недосвідченого кулінара вийде ароматний розсипчастий гарнір.
У каструлі
В каструлі зварити розсипчастий булгур простіше всього. Для цього просто дотримуйтесь покрокової інструкції.
? Етапи приготування:
- крупу Спочатку готують: обсмажують 3-4 хвилини на рослинному, вершковому маслі, топленому маслі або суміші рослинного зі вершковим. Смажити необхідно при постійному помішуванні до характерного «горіхового аромату. Зернятка при цьому стають напівпрозорими. Зручніше смажити в тій же каструлі, в якій булгур буде вариться, або використовувати сотейник.
- Обсмажену крупу заливають гарячою водою. Для дрібнофракційних булгуру достатньо півтора частин води, для середньо – і крупнофракционного беруть 2 частини рідини.
- Коли вода закипить, булгур солять, закривають кришкою, зменшують нагрівання до мінімуму. Каша буде готова, коли вся вода википить, це займе від 10 до 20 хвилин. Відкривати кришку і перемішувати не потрібно.
Якщо обсмажування як вид обробки не вітається, то булгур перед приготуванням можна на півгодини залити гарячою водою (1:2-2,5).
? Відео — рецепт приготування булгуру
В мультиварці
? Етапи приготування:
- В режимі «Смаження» або «Випічка» розтоплюють масло або нагрівають рослинна, 3-5 хвилин обсмажують крупу до напівпрозорості та появи «горіхового» запаху.
- Потім заливають булгур гарячою водою (1:1,5), солять. Закривають кришку і вибирають режим «Каша», «Гречка», «Рис» або «Гасіння», таймер встановлюють на 20 хвилин. Відкривати в середині процесу, перемішувати, перевіряти готовність необхідності немає.
Щоб крупа краще розкрилася, розпарити, після закінчення програми можна потримати її ще 7-9 хвилин в режимі підігріву.
В мікрохвильовці
? Етапи приготування:
- В мікрохвильовці булгур готують без попередньої обробки. Крупу відразу складають в підходящий посуд. Краще підійде скляна каструля для СВЧ або керамічний горщик. Додають сіль, за бажанням дрібку цукру і заливають теплою водою (1:2).
- Ємність ставлять у піч і варять кашу 10 хвилин при потужності 800 Вт. Потім вміст перемішують, розкладають по поверхні шматочки вершкового масла, запускають ще на 5 хвилин при потужності 600 Вт.
Є альтернативний спосіб приготування: крупу варять 2-3 хвилини на максимальній потужності, потім залишають в мікрохвильовці на 15-20 хвилин для пасивного запарювання.
З чим їдять булгур
В якості гарніру булгур і подають до м’ясних, і до рибних страв, готують його навіть з солодкими фруктами, медом і т. д.
? Булгур універсальний, його поєднують:
- з м’ясом, і навіть замінюють їм рис у плові;
- з морепродуктів;
- з овочами, як в салатах, так і в супах, других стравах;
- з фруктами, сухофруктами, ягодами в ранкових молочні каші;
- з шоколадом, какао, медом, кокосовим молоком у десертних кашах.
Якщо у фарш для голубців рис замінити булгуром, то вони вийдуть більш делікатними на смак.
? Плов з булгуру [відео-рецепт]
Корисні і шкідливі властивості каші з булгуру
Як і будь-який продукт, булгур має свої плюси і мінуси.
Корисні
Плюси булгуру:
- багатий вітамінами (A, групи B, E, K), мінеральні речовини (кальцій, калій, фосфор, мідь, залізо та ін), сахаридами, жирними кислотами, харчовими волокнами;
- зберігає більшість корисних речовин після теплової обробки;
- чинить протизапальну та протипухлинну дію;
- знижує ризик захворювання на діабет, остеопороз, хворобою Альцгеймера;
- підвищує стресостійкість, зменшує тривожність;
- бореться з припливами при менопаузі;
- сприяє виведенню токсинів;
- покращує травлення;
- оздоровлює шкіру і волосся;
- рекомендований для дієтичного харчування, сприяє схудненню.
? Для зміцнення волосся використовують булгурную воду. Для її отримання склянку крупи заливають двома склянками води, настоюють 1 годину. Воду відціджують в окрему ємність і обполіскують їй вимите волосся.
Шкідливі
❌ Мінуси булгуру:
- досить калорійний (345-365 ккал на 100 грам), тому в дієтичне меню включається в помірних дозах;
- не підходить людям з непереносимістю глютену;
- з-за високого вмісту клітковини не рекомендується людям із захворюваннями ШЛУНКОВО-кишкового тракту (наприклад, при гастриті, запаленні слизової стравоходу, виразки), особливо при гострих формах;
- не рекомендований при здутті живота, діареї;
- індивідуальна непереносимість (при першому вживанні необхідно стежити за реакцією організму).
В дитячий раціон вводити булгур рекомендують після півтора років. У більш ранньому віці він може погано перетравлюватися, провокувати здуття живота.