Бадьян — спеція у вигляді зірочки

Відео-рецепт смачної страви з бадьян від В. Лазерсона. Чим корисна зірчаста приправа і як її приймати. Заміна в кулінарії. Як росте і в яких країнах.

Де росте бадьян і який він на смак

Спеція бадьян являє собою сухі плоди (8 стручків з насінням, зібраних у «зірку» на одному квітколоже), або порошок, отриманий шляхом перемелювання плодів.

У природі налічується 32 види цієї рослини.

У кулінарії використовують лише плоди Анісу сьогодення. Ця рослина відноситься до сімейства Лимонниковых.

Бадьян має і інші назви — Аніс зірчастий і Иллициум (по-латині — Illicium).

Дерево плодоносить з п’ятого року життя до ста років, а врожай збирають тільки на п’ятнадцяте літо.

⭐ Бадьян справжній — вічнозелена рослина (дерева і кущі). Воно виростає у висоту до 17-18 метрів. Густо-зелене листя його овальні, щільні, товсті і шкірясті. Зав’язі плодів утворюються після цвітіння білих або жовтуватих кольорів з довгими пелюстками та світло-жовтою серцевиною.

Маленька кругла зав’язь зростає і перетворюється у восьмигранну коробочку, яка по мірі зростання ділиться на вісім стручків-листівок. Після дозрівання і здерев’яніння листівок їх бічні пластини розкриваються і крізь расщепы стають видні коричневі насіння.

Батьківщиною всіх видів бадьяна є субтропічні зони Північної Америки, схід і південний схід Азії.

Бадьян справжній можна побачити в Абхазії, Японії, Індії, на Філіппінах, у В’єтнамі, Китаї та Камбоджі.

Фермерські посадки являють собою плантації і гаї, серед яких проходять стежки і дороги, що полегшують доступ до врожаю.

В приватних садах це рослина садять не тільки як джерело спеції. З стрижених кущів формують елементи ландшафтного дизайну.

Смак анісу солодкуватий з гірчинкою, терпкий, слабо гострий, терпкий, з присмаком ліки «Пектусина». За відчуттями він більш тонкий та м’який, ніж у анісу.

У чому відмінність бадьяна від анісу

Називати бадьян і аніс родичами невірно. Це кардинально різні рослини, хоча схожість їх цілющих якостей і смаку очевидна.

Плоди і порошок бадьяна випускають неповторний запах. Анісовий аромат більш насичений і може здатися нудною. Подрібнена маса пахне сильніше, але насиченість її запаху знижується швидше, ніж у свіжих плодів.

По запаху ці спеції розрізнити непросто. Інтенсивність аромату залежить від свіжості приправи і умов зберігання. Відрізнити спеції відразу і «не дивлячись» може тільки професійний кондитер або кухар.

1 — Бодян; 2 — Аніс

Бадьян Аніс
Багаторічна рослина (кущ, дерево). Трав’янистий зонтичний однорічник
Плоди — коричневі, зрощені на квітколоже стручки з насінням (зірочки). Розмір зірочок буває від 1,5 до 4 см в поперечнику. Плоди — дрібні, ребристі, подовжені і грушоподібні з поздовжніми темними смугами. Забарвлення насіння сіро-зеленувата. Розмір по довгій осі — 3-5 мм.
В їжі використовуються зірочки з насінням і порошок з них. В їжу використовують насіння і парасольки.
Росте в регіонах з субтропічним кліматом. Росте в Росії і країнах СНД.
При тривалій тепловій обробці приправа гірчить. Тому прянощі додають незадовго до приготування. Спеція не гірчить. Вносять на початку приготування страви, або в тісто.
Не кладуть в рибу (тільки в страви південно-східної Азії). Додають в будь-які страви.
В 100 грамах сухих плодів міститься 380 кКал Калорійність анісового насіння — 337 кКал

Плоди деяких видів бадьяна отруйні і небезпечні для людини. Це ясенець або дикий аніс, анісовий, толстолистый, японський види.

Подібність анісу і бадьяна

  • Специфічний запах анісу і бадьяну надає одне і те ж речовина — ефір анетол. Певна різниця смаків і ароматів пов’язано з різними наборами інших ефірних масел.
  • Медичні призначення та протипоказання препаратів на основі обох рослин однакові.
  • Аніс поєднується з тими ж спеціями, що і бадьян. Це кмин, рожеве масло, мандарин, кардамон, імбир, фенхель, лавровий лист, насіння гвоздики, чорний перець, кріп, кипарис, коріандр.

Добавка цих прянощів в консерви і приготовлену їжу збільшує термін зберігання.

Бадьян в кулінарії

Існує багато рецептів страв з додаванням анісу. При поєднанні великого набору різних спецій їжа виходить смачною та оригінальною.

  • Кількість спецій визначається досвідом і смаками кулінара. У рецептах страв в’єтнамської та індійської кухні бадьяна набагато більше, ніж у російських рецептах.
  • В м’ясних стравах пряність поєднують з часником і різними видами перцю. Ця добавка зробить делікатесом будь підлив і гарнір.
  • Приправа значно покращує смак грушевого, крыжовникового, вишневого, яблучного, сливового варення, мармеладу, желе. Варення з такою приправою не зацукрується 3 роки.
  • Варення-п’ятихвилинка з цільної ? полуниці (малини, суниці) з бадьяном на кілька місяців зберігає свіжий смак ягід.
  • На літр свіжозавареного чаю додають 1-2 чайні ложки меленої спеції.
  • Смак прянощі добре поєднується з сиром. Його додають в пудинг, запіканки, пасхальне сирне тісто.
  • домашнього Майстра виноробства іноді додають цю спецію у фруктові ? наливки. Нерідко цим продуктом ароматизують домашній самогон.
  • Зірочку або щіпку бадьяна додають у каву. Пряність надає напою гірчинку, робить його солодкуватим і ароматним.
  • Зірочки бадьяна подрібнюють безпосередньо перед додаванням в блюдо. Порошок відмірюють пучкою або ложечкою для спецій.

Рецепт від Іллі Лазерсона — яловичина в соєвому соусі з бадьяном

? Аніс додають в банку при маринуванні і солінні огірків, помідорів, консервації декількох видів овочів в одній ємності. Досить 1-2 зірочок на ємність. Розсіл придбає приємний гіркувато-солодкий смак, а збереження продуктів збільшується.

Чим можна замінити бадьян

Якщо немає під рукою зірчастої приправи, смак страви можна поліпшити іншими спеціями. Зазвичай використовують корицю (в порошку або в паличках), насіння кмину або насіння анісу.

  1. Найкраще підійде аніс, так як його аромат майже збігається з ароматом анісу.
  2. Кориця має сильний приємний запах, вона змінює і смак страви.
  3. Кмин володіє терпким запахом, додає їжі гострий гіркуватий смак. Змішувати кмин і корицю не рекомендується.

Якщо перерахованих приправ немає, можна додати в блюдо гвоздику, імбир або коріандр.

Корисні властивості і протипоказання

Продукт надає корисну дію завдяки вітамінам (С і групи В), мікроелементів, органічних кислот, клітковини і ефірних масел.

анісову Олію на 90% складається з пахучого ефіру анетола, 5% становить с. До складу також входять мікроелементи (залізо, селен, марганець, фосфор, мідь, кальцій, цинк, магній).

Ефірна олія багата органічними сполуками, в ньому є яблучна, шікімовая кислоти, етиловий ефір гідрохінону, камедь, танін, сахароза, дубильні речовини, цинеол. Але в ряді випадків цей продукт протипоказаний.

На які органи і системи діє Корисні властивості
Шлунково-кишковий тракт
  • Зменшує газоутворення і метеоризм
  • Знищує гельмінтів та інших паразитів
  • Стимулює перистальтику кишечника
  • Як протимікробну і противірусну засіб
Запальні захворювання горла та ротової порожнини
  • Дезінфікує десна і горло
  • Усуває неприємний запах з рота
Сечостатева система
  • Має сечогінну та протизапальну дію
  • Нормалізує менструальний цикл
Нервова система
  • Надає заспокійливу дію
  • Корисний при безсонні, головного болю

Людям, схильним до алергії, перед вживанням спеції варто проконсультуватися з лікарем.

❌ Продукт протипоказаний, якщо у людини виявлено:

  • бронхіальна астма;
  • серйозний психічний розлад;
  • епілепсія;
  • алергічна реакція.

❌ Годуюча мати, перш ніж включити приправу в своє меню, повинна проконсультуватися у педіатра. Пахуча спеція може стати причиною відмови дитини від грудей. Слід виключити бадьян з раціону вагітних жінок і дітей молодше 12 років. Дія продукту на ці групи людей до кінця не вивчено.

Застосування бадьяна в народній медицині — з відео

Приправу можна використовувати як цілюща і профілактичний засіб.

Прянощі застосовують у якості єдиного компонента або поєднують з іншими ліками:

  1. При простудних захворюваннях, кашлі, запальних процесах, менструальних болях, нервовому стані готують чаї та настої на воді. Цілісні зірочки розтирають у ступці або беруть порошок. Чайну ложку порошку (без верху) заливають окропом (1/2стакана). Настоюють не менше десяти хвилин і додають невеликими порціями в зелений, чорний, трав’яний чай або каву. При кашлі додають в напій ложку меду.
  2. Масло анісу застосовується для обробки порізів і ран (як дезинфікуючий засіб, що стимулює регенерацію тканин). Кілька крапель продукту додають 50 грамів кип’яченої води. Стерильним ватним тампоном обробляють краї рани, невеликий поріз промивають повністю.
  3. Ефіри, які містяться в спеції, зменшують ревматичні болі. Кілька крапель бадьянового масла змішують з рослинним або вазеліном (у співвідношенні 1:10) і втирають у шкіру в проекції больових відчуттів.
  4. Засіб від пігментних плям. Одну частину порошку бадьяна змішують з 5 частинами косметичного крему, оливкової або соняшникової олії. Пасту рівномірно наносять на проблемні місця на обличчі, шиї, зони декольте, на кисті рук і передпліччя. Через 10-15 хвилин маску змивають. Частота процедури — 1-2 рази на тиждень.
  5. Для усунення лупи і поліпшення стану волосся голову після миття шампунем споліскують відваром з плодів анісу. Ефірні масла поліпшують кровообіг, активізують обмінні процеси в шкірі і зупиняють випадання волосся.
  6. Народні цілителі додають масло і порошок прянощі в засоби для лікування педикульозу та корости.

Відео-рада по застосуванню спеції в лікувальних цілях

Настої, відвари і страви з бадьяном покращують обмін речовин і сприяють зниженню ваги. Цю спецію рекомендується включити в меню в розвантажувальні дні, а також під час дієти для скидання зайвих кілограмів.

В якому вигляді продається бадьян

Спецію можна придбати в супермаркеті, на ринку або в інтернет-магазині. Товар буває у вигляді сухих свіжих плодів і порошку.

Спеція продається в такій тарі:

  • картонна упаковка, всередині неї — пакет з алюмінізованого пластику;
  • паперовий пакет;
  • пластикова квадратна упаковка;
  • пластикова пляшка з пластмасовою гвинтовою кришкою;
  • скляна пляшка з пластмасовою кришкою.

Примітка: обсяг тари — від 10 до 100 грамів.

У продажу є і ваговій бадьян. На вагу можна купити порошок і плоди.

Ефірне масло, віджатий з насіння прянощі, продається у флаконах з темного скла з гвинтовою кришкою. В горлечко пляшки вставлений дозатор. Флакон упакований в картонну коробку. Обсяг пляшечок — 1,5, 5, 10 і 15 мл

Умови зберігання

Продукт зберігають у тарі, що щільно закривається, якщо спеція куплена в пакеті, її краще пересипати в посудину з герметичною гвинтовою кришкою. Приміщення, в якому зберігаються спеції, повинно бути сухим, а на тару не повинен падати прямий сонячне світло.

Термін зберігання плодів анісу (зірочок) — 12 місяців, порошку — 3 місяці.

Продукт краще не економити — чим довше зберігається спеція, тим нижче її смакові та ароматичні якості.

як віддушки ефірна олія анісу додають рідке і тверде мило, зубну пасту, косметику, туалетну воду і гель для душу.

Запах спеції відлякують бліх, комарів, кліщів-пухоїдів, пташиних кліщів, міль, і навіть тарганів і клопів.