Яблучний оцет — 5 простих рецептів

Готуємо оцет за Джарвіс в домашніх умовах. Найпростіший спосіб приготування оцту – з яблучного соку. Покрокові рецепти, які вийдуть у всіх! Застосування оцту та умови його зберігання.

Яблучний оцет – це натуральний продукт з багатим хімічним складом, який отримують методом анаеробного метаболічного розпаду (бродіння).

В якості сировини для приготування домашнього оцту можна використовувати не тільки яблука, але і яблучний сік, макуха і навіть шкірку.

Класичний рецепт домашнього яблучного оцту

Оцет, приготований за цим рецептом, відмінно підходить для заправки салатів, застосування в побутових і лікувальних цілях.

Домашній яблучний оцет по класичному рецепту готується із зелених яблук, але допускається використовувати будь-які сорти, коригуючи кількість доданого цукру.

Склад:

  • яблука свіжі (краще брати зелені сорти, наприклад, північний синап, антонівку або московські зимові) – 0,8 кг;
  • цукровий пісок – 100 г (якщо яблука солодкі, кількість цукру необхідно знизити до 50 м);
  • дріжджі сирі («живі») – 10 г;
  • вода – 1 л

Замість сирих дріжджів, можна використовувати звичайні хлібопекарські дріжджі, але бродіння в цьому випадку може йти трохи повільніше, тому їх кількість необхідно коректувати самостійно з урахуванням швидкості зброджування яблук (зазвичай вистачає ¼ чайної ложки).

Приготування:

  1. яблука Натерти на середній тертці (можна разом з шкіркою) і, не викручуючи, скласти в глибоку скляну ємність. Так як в процесі бродіння рівень рідини в банку може піднятися, краще використовувати посуд об’ємом не менше 3 літрів.
  2. Залити яблучну масу гарячою водою, додати дріжджі, цукровий пісок і все ретельно перемішати. Вода повинна покривати яблука приблизно на 3,5-4 див.
  3. Банку шматком чистої марлі і прибрати в прохолодне місце на 10 діб.
  4. На одинадцятий день ємність дістати, додати 100 г цукру і прибрати ще на 1,5-2 місяці – стільки часу необхідно, щоб зброджування яблук закінчилося.

Оцет вважається готовим, якщо він не містить бульбашок газу (їх виділяють бактерії, що містяться в дріжджах) і має рівномірний бурштиновий відтінок.

Лікувальний рецепт по Джарвіс Д. С.

Джарвіс Д. С., лікар-натуропат із США, пропагував лікування і зцілення людини натуральними продуктами, запропонував свій рецепт приготування домашнього яблучного оцту, основною відмінністю якого є високий вміст калію.

Цей мінерал необхідний для правильного функціонування серцевого м’яза і профілактики атеросклерозу, тому використовувати цей рецепт рекомендується, в першу чергу, людям, що страждають патологіями серця і судин.

З допомогою оцту також можна лікувати варикоз, захворювання шлунково-кишкового тракту, авітаміноз.

Склад:

  • яблука (можна використовувати дуже зрілі, але не червиві плоди, без ознак гнилі) – 1 кг;
  • мед – 100 г (повторно потрібно таку ж кількість меду);
  • хліб з житнього борошна – 20 г (це трохи більше половини шматка);
  • дріжджі «живі» — 10 г;
  • вода – 1 л

Чорний хліб можна замінити житніми сухариками без добавок, але краще не відступати від рецепту і використовувати інгредієнти, запропоновані автором лікувальної методики.

Приготування:

  1. Яблука промити і видалити з них гниль, пропустити всі сировину через м’ясорубку або блендер (разом з кісточками і шкіркою).
  2. Акуратно помішуючи дерев’яною лопаткою, додати інші компоненти, залити все водою і накрити марлевою серветкою або рушником.
  3. Прибрати ємність в темне місце на 10 днів, додати 50-100 г натурального рідкого меду і залишити продукт сбраживаться ще на 1,5-2 місяці.

Щоб зброджування було більш якісним, важливо протягом перших 10 діб регулярно перемішувати сировину дерев’яною ложкою або лопаткою. Робити це потрібно не менше 3-4 разів на день.

Для профілактики і лікування ішемічної хвороби, аритмії та інших захворювань серця, а також для підтримки нормального тонусу і зміцнення імунітету доктор Джарвіс рекомендують щодня натщесерце випивати склянку води кімнатної температури, до якої необхідно розмішати з 2 ч. л. ложки яблучного оцту і натурального меду.

Без дріжджів

Приготувати домашній оцет з яблук можна і без дріжджів, так як даний спосіб має багато протипоказань, наприклад, надлишкова маса тіла, важкі патології обміну речовин (подагра, цукровий діабет) або ниркова недостатність. Зробити це нескладно, а для одержання корисного напою буде потрібно всього два компоненти: цукор і яблука.

Склад:

  • яблука (будь-який сорт) – 1 кг;
  • цукор – пісок – 50-100 р.

При схильності до алергічних реакцій замість білого рафінованого цукру краще використовувати коричневий тростинний.

Приготування:

Готується домашній бездріжджовий оцет в два етапи:

  1. Спочатку в ємність необхідно скласти подрібнені за допомогою блендера, терки або м’ясорубки яблука, додати цукор і воду (вода повинна покривати яблучну масу на 4-5 см), закрити кришкою або марлею і прибрати на 7-10 діб.
  2. На 8-11 день ємність слід дістати, процідити і перелити вміст його в іншу банку. Повністю процес бродіння завершиться через 12-14 днів: якщо рідина стала прозорою і придбала рівний золотавий відтінок, можна приступати до розливу продукту для подальшого зберігання.

В процесі зброджування на дні ємності може утворюватися осад. Це нормально, і єдине, що потрібно зробити в такій ситуації, – процідити рідину і перелити її в іншу підходящу ємність.

З яблучного соку — найпростіший рецепт

Склад:

Єдиний інгредієнт, який знадобиться для приготування такого оцту, – 2 кг стиглих солодких яблук.

Приготування:

  1. Перед тим як вичавлювати з яблук сік, необхідно їх очистити від шкірки, нарізати невеликими шматочками і потримати при кімнатній температурі до потемніння (поява коричневих плям на яблучної м’якоті означає, що почався процес ферментації і виділення заліза).
  2. Після того, як яблука потемніють, необхідно вичавити з них сік, використовуючи блендер або соковижималку.
  3. Перелити сік у скляну банку або пляшку (краще використовувати ємкості з темного скла) і надіти зверху медичну рукавичку.
  4. Прибрати ємність у тепло для бродіння.
  5. Коли рукавичка повністю вздуется, перелити все сусло (разом з оцтової маткою) у глиняний глечик і зав’язати марлевою серветкою. Залишити на кілька тижнів (до усунення пухирців газу).

Для приготування оцту з яблучного соку краще всього використовувати сік солодких яблук, так як кислі і кисло-солодкі сорти зброджуються повільніше.

З макухи

Макухою називається маса, яка залишилася після прокручування яблук (разом зі шкіркою і кісточками) через м’ясорубку. Таку масу слід загорнути в тонку марлю і по-хорошому віджати сік.

Склад:

  • яблучний макуха – 0,5 кг;
  • цукор – пісок- 50 г;
  • тепла вода – 500 мл

Приготування:

  1. Макуха скласти в банку, додати цукор і воду;
  2. Все перемішати;
  3. Накрити кількома шарами марлі;
  4. Прибрати в тепло на 2-3 місяці для зброджування.

При необхідності оцет потрібно періодично помішувати (не частіше 3-4 разів на добу).

Умови зберігання і термін придатності домашнього яблучного оцту

Щоб домашній оцет зберігав всі свої корисні і лікувальні властивості, важливо не тільки правильно його готувати, але і зберігати у відповідності з певними правилами.

Найкращою тарою для такого оцту вважаються пляшки і банки з товстого скла, які повинні бути міцно закриті кришками.

Незважаючи на те що зберігати готовий оцет потрібно у прохолодному місці, краще не використовувати для цього холодильну камеру, так як це негативно позначається на хімічних властивостях продукту і впливає на його вітамінно-мінеральний склад.

Оптимально зберігати домашній оцет у темній коморі, куди не потрапляють прямі сонячні промені (відповідний температурний режим – від +6° до +15°).

Термін зберігання яблучного оцту, приготованого самостійно, не повинен перевищувати 2 роки.

Ніж домашній оцет краще магазинного?

Саморобний оцет краще, ніж магазинний з кількох причин:

  • Натуральний склад. При виробництві синтетичного оцту часто використовуються фарбувальні добавки та ароматизатори, що надають продукту характерний колір і запах. У домашньому оцті тільки натуральні інгредієнти, безпечні для здоров’я і позитивно впливають на властивості продукту.
  • Гіпоалергенність. При вживанні магазинного яблучного оцту нерідко виникають алергічні реакції, викликані хімічними добавками. Оцет, приготований самостійно, таких наслідків зазвичай не викликає.
  • Високий вміст вітамінів. Кількість натуральної сировини в магазинному оцті рідко перевищує 50% (об’ємна частка), тому в такому продукті низький вміст природних органічних сполук, мінералів і вітамінів, що не дозволяє використовувати його в лікувальних цілях.
  • Більш низький вміст кислоти. Концентрація кислот в домашньому оцті не більше 4%, в магазинному – близько 6-9%.

При надмірному вживанні промислового яблучного оцту зростає ризик розвитку нефролітіазу, пієлонефриту та інших захворювань сечостатевої системи, тому для лікувальних цілей такий продукт не підходить.

Області застосування домашнього яблучного оцту

Готовий оцет можна використовувати в кулінарії, в якості лікувального засобу, в господарстві.

Домашній яблучний оцет містить більше 60 органічних сполук, вітаміни, велику кількість кальцію, фосфору, заліза, сірки і магнію, тому може рекомендуватися як загальнозміцнюючий засіб особам з ослабленим імунітетом.

Часто продукт використовують для:

  • обробки шкіри після укусів комах для зменшення свербежу та профілактики набряків;
  • додано в спеціальні розчини для підгодівлі тепличних і грунтових огірків;
  • миття вікон і дзеркал;
  • видалення плям та іржі з кахельних і емальованих поверхонь;
  • приготування домашніх приправ та соусів (наприклад, домашнього майонезу);
  • консервування та маринування овочів;
  • додавання у воду при прийнятті ванн для підвищення пружності шкіри і боротьби з целюлітом;
  • обтирань при підвищеній температурі;
  • прийняття всередину для схуднення і т. д.

Щоб впоратися з неприємним запахом, необхідно щодня полоскати рот 20-30 мл яблучного оцту протягом 7-10 днів. Після процедури, потрібно прополоскати рот водою.

Фахівець китайської народної медицини про користь яблучного оцту — відео

Домашній яблучний оцет: корисні поради та хитрості

нижче Наведені поради допоможуть приготувати домашній яблучний оцет правильно і зберегти всі лікувальні властивості продукту:

  • Яблука краще брати солодкі. Чим більше цукру в початковому сировину, тим швидше і якісніше буде проходити процес зброджування.
  • Перед приготуванням з яблук слід прибрати всю гниль.
  • Піну, яка з’являється в процесі бродіння на поверхні оцту, не можна видаляти: її потрібно рівномірно перемішувати з іншою рідиною.
  • Посуд для приготування оцту повинна бути виконана з скла або глиняних матеріалів.
  • Повний цикл бродіння оцту зазвичай становить близько 60 днів.

Домашній яблучний оцет – доступний натуральний продукт, який можна легко приготувати самостійно, використовуючи мінімальну кількість інгредієнтів.