Після смаку м’якість і соковитість — головні ознаки вдалих котлет. Уникнути сухості і жорсткості страви допоможе розуміння можливих причин.
Виправити сухі та жорсткі котлети допоможе правильне їх пропарювання. А ще можна просто приготувати для них підливу, рецепт дивіться нижче
Досить в сковорідку або каструлю налити води на 1-2 см і опустити в неї котлети. Закрити кришкою і потримати кілька хвилин на середньому вогні, поки вода не випарується. Котлети стануть більш м’які.
Для більшої соковитості у воду можна покласти невеликий шматочок вершкового масла, він додасть вершковий смак котлет.
ТОП-10 причин
Котлети виходять сухими і жорсткими, коли:
- Для фаршу беруть надто жилаві шматки м’яса 2-ї, 3-ї категорії. Навіть перемелені жили погано жуются, дають відчуття жорсткості. Якщо іншого м’яса немає, а котлет хочеться, то великі жили варто зрізати, залишився м’ясо потрібно пропустити через м’ясорубку мінімум двічі: спочатку через грати з великими отворами, потім з маленькими. По можливості при останньому прокручуванні додати шматок сала, воно додасть соковитості.
- Фарш спочатку сухий. У пісних відрубах соку мало, його недолік необхідно компенсувати додаванням жирної складової: шматок м’яса з жирком, шматок сала або хоча б терте заморожене вершкове масло.
- У фарш додають яєчний білок. При нагріванні вже до 62 °C білок згортається, твердне, а утворилася білкова мережа зв’язує вологу. Котлети стають «гумовими». Замість яйця у фарш для клейкості краще додавати, наприклад, кукурудзяний або картопляний крохмаль (2 ст. л.), розім’ятий варену картоплю (3 ст. л.), розварений крахмалистый рис (3-4 ст. л.) та ін
- У фарш не додають хліб. Розмочений хліб у фарші потрібен не для економії, а для соковитості. М’якуш робить фарш м’якше і допомагає утримувати вологу усередині при смаженні.
- У фарш додають недостатньо хліба. На кілограм фаршу варто брати не менше 150 грамів хліба і не більше 250 грамів. Води для замочування — 300-400 мілілітрів.
- Фарш не вибивають. При отбивании фарш насичується киснем, волокна розм’якшуються, краще з’єднуються між собою, краще утримують вологу усередині котлети.
- Порушують температурний режим при смаженні. Якщо недостатньо розжарити сковорідку, то котлети відразу почнуть випускати соки. Сковорода на початковому етапі обов’язково повинна бути сильно розігріта.
- Котлети пережарюють. На сильному вогні котлети смажать буквально за 3-4 хвилин з кожного боку до появи скоринки, перевертають один раз, потім жар зменшують і пропарюють. Якщо смажити довше, перевертати кілька разів, від тривалого впливу високої температури вони пересохнуть.
- Не пропарюють котлети. Саме під час пропарювання під кришкою з додаванням рідкого компонента (вода, бульйон, соус) котлети доходять до готовності, а рівномірно розподіляються соки.
- Неправильно пропарюють котлети. Якщо після додавання рідини в сковороду не зменшити нагрів, то вона швидко випарується, котлети знову почнуть готується на високій температурі і пересохнуть. Також м’якість і соковитість втратиться, якщо нагрів був прибраний, але котлети тушкувалися занадто довго. 10-15 хвилин для пропарювання достатньо.
Для додаткової соковитості в центр котлети при формуванні можна покласти шматок замороженого вершкового масла або кубик льоду.
Рятуємо сухі котлети подливом — рецепт з відео
Технології приготування «правильних» котлет
Алгоритм приготування «правильних» котлет не складний, з практикою соковиті, м’які котлети будуть вийдуть автоматично.
М’ясні
✍ Інгредієнти:
- 500 грам яловичої грудинки;
- 300 г свинини з жирком;
- 1 велика цибулина;
- 3 скибочки тостового хліба без скоринок;
- рослинна олія;
- 3-4 столові ложки пшеничного борошна;
- сіль, перець за смаком;
- вода.
Приготування:
- Хліб замочити в півтори склянках теплої води, віджати.
- М’ясо нарізати на шматки, разом з хлібом пропустити через м’ясорубку.
- Цибулину дрібно нарізати, додати до фаршу. Фарш посолити, поперчити, добре вимішати, вибити. Відправити в холодильник на півгодини.
- З охолодженого фаршу сформувати котлети, запанірувати в борошні.
- добре нагріти Сковороду з олією. Викласти котлети, смажити по 4 хвилини з кожного боку до отримання щільної скоринки. Влити в сковороду ¼ склянки води, зробити нагрівання трохи нижче середнього, накрити кришкою, тушкувати 10-15 хвилин (залежить від товщини котлет).
Якщо пшеничне борошно замінити на кукурудзяну, скоринка вийде більш фактурної.
Рибні
✍ Інгредієнти:
- 700 грам філе минтая:
- 1 цибулина;
- 3 скибочки батону без шкірки;
- рослинна олія;
- 1 ст. л. вершкового масла;
- сіль, перець, дрібка цукру;
- панірувальні сухарі;
- вода.
Приготування:
- Цибулину подрібнити, обсмажити до карамельного кольору на рослинній олії з додаванням вершкового і щіпкою цукру. Остудити.
- Хліб вимочити в теплій воді, віджати.
- Рибу нарізати невеликими шматками, пропустити через м’ясорубку з цибулею та хлібом. Посолити, поперчити. Ретельно вибити і витримати в холодильнику 30 хвилин.
- З «відпочив» фаршу зліпити котлети, запанірувати в сухарях.
- Котлети смажити на добре розігрітій олії по 3 хвилини з кожного боку до появи скоринки. Нагрівання знизити, у сковороду влити чверть склянки води, тушкувати під кришкою 10 хвилин.
Курячі [відео]
✍ Інгредієнти:
- м’ясо з трьох стегенець і одне філе без шкірки;
- 1 цибулина;
- 2 скибочки білого хліб без кірок;
- рослинна олія;
- манна крупа;
- сіль, перець;
- вода.
Приготування:
- Цибулину дрібно нарізати, обсмажити до м’якості, остудити.
- Хліб замочити у воді, відтиснути.
- Куряче м’ясо нарізати, прокрутити на м’ясорубці з хлібом. У фарш додати цибулю, сіль, перець. Старанно вимішати і вибити. Охолодити в холодильнику півгодини.
- Сформувати котлети, запанірувати в манці.
- Викласти в сковороду з сильно розігрітим маслом. Смажити по 3-4 хвилин з кожного боку до утворення щільної кірки. Влити до котлет чверть склянки води, зменшити вогонь, гасити під кришкою 10 хвилин.
Щоб додати котлет приємну вершкову нотку, потрібно за 3 хвилини до кінця гасіння додати в сковороду столову ложку з гіркою вершкового масла.
Відео-рецепт соковитих курячих котлет